آشنایی کامل با سرور مجازی

آشنایی کامل با سرور مجازی

در این مقاله بحث تخصصی روی سرور مجازی خواهیم داشت. همانطور که میدانید، به یک کامپیوتر، برنامه و یا یک دستگاه که برای مدیریت منابع شبکه اینترنت اختصاص یافته است، سرور گفته میشود.سرور ها با توجه به کاربردهای گوناگون انواع مختلفی نیز دارند و در محل خاصی به نام دیتاسنتر نگهداری میشوند. آنها عموما کامپیوترهـای قوی میباشند که قادرند تا پاسخگوی هزاران تقاضای مختلف از سوی کاربران باشند.

به کامپیوتری که سرویس ارایه میدهد، سرور و به کامپیوتری که سرویس دریافت میکند، کلاینت (client) گفته میشود.در واقع وقتی ما در اینترنت جستجو میکنیم و به دنبال چیزی هستیم، در پی گرفتن سرویس هستیم و کلاینت محسوب میشویم.

 

سرور مجازی

 

سرور مجازی چیست؟

 یک سرور مجازی سروری اسـت که منابع سخت افزاری و نرم افزاری را با سایر سیستم عامل‌هـا به اشتراک می گذارد. سرور مجازی، در واقع یک سرور نیمه اختصاصی به حساب می آید و تقاوت آن با سرور اختصاصی در نحوه اشتراک گذاری منابع با سایر کاربران است. وقتی شما از سرور مجازی استفاده می کنید، درواقع تنها بخشی از منابع سرور اختصاصی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. به نوعی میتوان گفت که سرورمجازی زیر مجموعه و بخشی از سرور اختصاصی است.
البته ناگفته نماند که دسترسی شما در سرور مجازی کاملا مخصوص و منحصر به فرد به خود شما میباشد و هیچ تداخلی با سرور مجازی سایر کاربران نخواهد داشت.

هر سرور مجازی، یک IP متفاوت، دایرکتوری فایل، فضای به خصوص و دسترسی به ایمیل مخصوصی را ارائه می دهد.

استفاده و خرید سرور مجازی روزبه روز در حال افزایش است. چرا که به عنوان مثال کسب و کار ها به این نتیجه رسیده اند که حتی اگر یک ساعت سرور آنها به هر دلیلی دچار مشکل شود، چندین مشتری خود را از دست می دهند. در واقع می توان گفت که هر کاری که باید به صورت ۲۴ ساعته در حال فعالیت باشد، به سرور مجازی نیاز دارد. داشتن سایت نیز یکی از این کارها می باشد.

 

 

چند نوع سرور مجازی داریم؟

 1. VPS (Virtual Private Server)
 2. VDS(Virtual Dedicated Server) که نام دیگر سرور نیمه اختصاصی است.

تفاوت اصلی این دو، همانطور که بالاتر ذکر شد، به منابع اشتراکی و نحوه دسترسی به آنها مربوط میشود.

 

چگونه میتوان از سرور مجازی استفاده کرد؟

 

در ابتدا نیاز است تا تعدادی نرم افزار مجازی ساز بر روی سرور خود نصب کنید. نرم افزارهایی از قبیل VMWare  و  Microsoft Windows Server از معروف ترین آنها میباشند.

راه اندازی سرور مجازی ممکن است کمی درگیرکننده باشد، بنابراین بهتر است با توانایی کامل به سراغ آن رفت.

 

سرور مجازی

 

چه زمانی وقت مناسب برای خرید سرور مجازی میباشد؟


اگر چه هر زمانی که مایل بودید میتوانید از امکانات زیاد سرور مجازی استفاده کنید و به فکر خرید باشید، اما به نظر، بهترین و هوشمندانه ترین زمان، وقتی است که شما قصد آپدیت و یا به روزرسانی سرور خود را دارید.در این هنگام علاوه بر اینکه از امکانات سرور قبلی خود تا حد امکان استفاده کرده اید و از آنجا که زمان پرداخت مجدد آن رسیده است، در نتیجه بهتر است تا با هزینه کمتر و عملی هوشمندانه تر،سرور مجازی مناسب خود را خریداری کرده و از آن استفاده کنید.

به طور کلی خرید سرور مجازی به آن دست از کسب و کارها و وبسایت هایی پیشنهاد میشود که ترافیک بالایی کسب کرده اند و از آنجا که ممکن اسـت از بازدید بالایی برخوردار باشند، مایلند تا در سریعترین زمان ممکن، پاسخگوی کاربران خود باشند.

 

سرور مجازی

 

برترین مزایای استفاده از سرورمجازی نسبت به سرور اختصاصی

 • مقرون به صرفه تر
 • استفاده از منابع چند سرور به صورت همزمان
 • مدیریت متمرکز
 • قابلیت انتقال راحت میان سرورها
 • امکان انتخاب رم، هارد و CPU
 • امکان نصب نرم افزارهای گوناگون از قبیل سیستم عامل های مختلف و…
 • پشتیبانی، نگهداری، بکاپ گیری و ریکاوری راحت تر
 • مستقل از سخت افزار
 • کاهش خطر از کارافتادگی و پایداری بیشتر
 • امنیت و قابل اطمینان تر بودن
 • دسترسی دائمی و همیشگی
 • و …

سرور مجازی

نویسنده مقاله : محمد مهدی عسگری

منابع :

https://www.techopedia.com/definition/27139/virtual-server

https://www.techdonut.co.uk/computer-hardware/network-servers/q-a-what-is-a-virtual-server

https://www.esds.co.in/kb/advantages-and-disadvantages-of-virtual-server/

برچسب‌ها:, , , ,

3 نظر در “آشنایی کامل با سرور مجازی

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.