هاست ویندوز یا هاست لینوکس – تفاوت در چیست؟

هاست ویندوز یا هاست لینوکس – تفاوت در چیست؟

اگر شما شروع به جستجو برای یک پلن وب هاستینگ کنید، خواهید دید که سرورهای بسیاری وجود دارند که بر روی آنها لینوکس یا ویندوز نصب شده است. با این حال احتمالا چیزی در این مورد متوجه نشده اید. اجازه دهید توضیحاتی ارائه دهیم تا تفاوت این دو را بهتر درک کنید.
اگر از ما بپرسید که کدام گزینه بین لینوکس و ویندوز بهتر است ما پاسخی به شما نخواهیم داد. در بسیاری از موارد، بستگی به این دارد که شما چه استفاده ای از سرور خود دارید. این بهترین دلیل است که همواره لیستی از انتظارات خود را پیش از انتخاب یک پلن هاستینگ تهیه کنید. سپس شما می توانید لیست خود را با قابلیتهای سیستم عاملهای مختلف، پلن های هاستینگ، شرکتهای ارائه دهنده هاست و موارد با اهمیت دیگر مقایسه کنید.

 

 

سیستم عامل مهم است

صد البته سرورهای ویندوز و لینوکس در کارایی، امنیت، قیمت، پایگاههای داده و بسیاری از قابلیتهای دیگر متفاوت هستند که در هاستینگ شما تأثیرگذار هستند. فعلا قبل از بررسی ابعاد بحث برانگیز اجازه دهید بررسی کنیم که این دو چه خصوصیاتی دارند.
لینوکس و ویندوز رویکرد مشابهی در مدیریت داده ها دارند. راحت ترین ابزاری که شما در هر دو سیستم پیدا خواهید کرد FTP است. ابزاری آسان و سریع. شما چه چیزی جز این از یک فایل منیجر توقع دارید؟ هر دو سیستم به خوبی از محبوبترین انواع فایل یعنی HTML و JavaScript پشتیبانی می کنند.

اگر برنامه شما کار با فرمها و محتوای پویاست، هر دو سیستم همراه با CGI به شما ارائه خواهندشد، ابزاری که عموما برای کار کردن با فروشگاههای آنلاین و دیگر سیستمهای تجارت الکترونیک استفاده می شود. MySQL، ابزاری که قرار است برای لینوکس باشد ولی هم اکنون می تواند در سرور ویندوز نیز مورد استفاده قرار گیرد، هرچند بهرحال هنوز هم استفاده از آن در لینوکس رایج تر است.

 

تمام چیزی که باید در مورد هاست لینوکس بدانید

در واقع لینوکس فوق العاده راحت است. این یکی از دلایل اصلی است که باعث شده است لینوکس محبوبترین سیستم عامل برای سرور باشد. راحتی لینوکس در سه جزء کلیدی خلاصه می شود: MySQL, PHP و قیمت.همانطور که قبلا هم گفتیم، شما می توانید PHP و MySQL را در سرورهای ویندوز هم اجرا کنید. با این حال این دو فرمت وقتی در کنار هم هستند بهتر کار می کنند. به خصوص چنین ترکیبی به نوبه خود در لینوکس بسیار خوب عمل می کند. دلیل این موضوع آشکار است. لینوکس اصالتا برای PHP و MySQL استفاده می شود، پس تمام اجزای این سیستم عامل برای این دو فرمت طراحی شده است. بهرحال شما باید بدانید که PHP با فرمتهای پایگاه داده بسیار زیاد دیگری نیز از قبیل Oracle, PostgreSQL, Sybase, Solid و… کار می کند.

 

php

لینوکس خیلی ارزان است. بسیاری از توزیعهای لینوکس رایگان هستند. بعضی از نسخه های لینوکس مانند RedHat امکانات منحصر بفرد زیادی دارند تا بازدهی سرور را بهبود بخشند، پس رایگان نیستند، ولی هزینه آنها قابل مقایسه با ویندوز نیست. اساسا لینوکس برای یک استارت آپ فوق العاده است: شما یک سیستم انعطاف پذیر با امکان کدنویسی و فرمت دیتابیس محبوب همراه با قیمت پایین و بسیاری از امکانات دیگر دریافت می کنید.

 

دلایل کلیدی برای سیستم عامل ویندوز سرور

اگر وبمسترهای شما با ASP.NET کار می کنند، شما مجبور هستید که یک سرور مبتنی بر ویندوز را انتخاب کنید. ASP.NET مشابه HTML و PHP است، ولی از شیوه متفاوتی برای پردازش درخواستها استفاده میکند. خوشحال خواهید شد که بدانید ASP.NET با انواع متفاوتی از پایگاه داده هم کار میکند.
در حالی که باور مشترکی وجود دارد که الگوریتم ASP.NET به سرور ویندوز کمک می کند تا با پایگاههای داده بزرگ سریعتر کار کند، شما در واقع به سختی اطلاعاتی پیدا خواهید کرد که این نظر را تأیید کند. همچنین شما حتما مطالب زیادی را خواهید یافت که به شما می گویند امنیت ویندوز از لینوکس پایینتر است. این هم یک افسانه است. لینوکس هم دارای مشکلات امنیتی بسیار زیادی است و این خیلی بستگی به توزیع، تنظیمات و پشتیبانی آن دارد. پس این ادعاها را جدی نگیرید.

 

mvc

 

ویندوز یا لینوکس – کدام را انتخاب کنیم؟

این برعهده شماست که بین ویندوز و لینوکس یکی را انتخاب کنید. هر دو سیستم مزایا و معایبی دارند و این بستگی به این دارد که وبمستر شما در کدامیک می تواند از بیشترین امکانات سرور استفاده کند. به یاد داشته باشید: سرور شما وبسایت را ایجاد نمی کند. وبمستر شما این کار را انجام می دهد. پس گوش دادن خیلی خوب به توصیه های وبمستر باعث می شود که احتمالا بهترین انتخاب را بین ویندوز و لینوکس انجام دهید.

برچسب‌ها:, , ,

2 نظر در “هاست ویندوز یا هاست لینوکس – تفاوت در چیست؟

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.